GEOLOGIA DLA INŻYNIERÓW

STUDIA MAGISTERSKIE w trybie STACJONARNYM

3-semestralne (od lutego)

INFORMACJE O KIERUNKU

Jeżeli jesteś już inżynierem po studiach przyrodniczo-technicznych i chcesz łączyć pracę zawodową ze studiami magisterskimi to GEOLOGIA DLA INŻYNIERÓW jest ofertą dla Ciebie.

GEOLOGIA DLA INŻYNIERÓW to 3 semestralne studia magisterskie, w trakcie których zajęcia odbywają się tylko w 2 lub 3 dni w tygodniu (w zależności od semestru). Prowadzą je specjaliści o uznanym dorobku naukowym i praktycznym, także spoza UAM (m.in. z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego), autorzy licznych ekspertyz hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych. Międzynarodowe kontakty kadry naukowej dają możliwość odbycia zagranicznych staży badawczych w takich instytucjach, jak Norweski Instytut Geotechniczny czy University L'Aquila.

Podstawowy program studiów umożliwia Tobie staranie się o uprawnienia geologiczne w zakresie geologii inżynierskiej i hydrogeologii. Wybierając temat pracy magisterskiej, determinujesz z kolei specjalistyczną ścieżkę kształcenia - ponad 50% przedmiotów jest dedykowanych właśnie wybranemu profilowi dyplomowania: hydrogeologicznemu lub geologiczno-inżyniersko/geotechnicznemu.

Wśród przedmiotów podstawowych (obowiązkowych dla wszystkich) znajdziesz m. in.

  • geologię regionalną (ponad połowa zajęć to ćwiczenia terenowe),
  • projektowanie i dokumentowanie geologiczno-inżynierskie (3/4 zajęć to praca w laboratorium i terenie)
  • gospodarkę wodną,
  • modelowanie systemów wodonośnych (zajęcia w pracowni komputerowej),
  • hydrogeologię regionalną Polski,
  • geotechnikę,
  • geotechniczne metody badań in situ,
  • oceny oddziaływania na środowisko gruntowo-wodne.

Jednocześnie w czasie studiów możesz wybrać z bogatej oferty  przedmiotów specjalistycznych w dwóch blokach tematycznych: geologiczno-inżynierskim (GI) i hydrogeologicznym (H):

  • blok GI: laboratorium geotechniczne, waloryzacja warunków geologiczno-inżynierskich, inżynieria podziemna, metody geofizyczne w geologii stosowanej,
  • blok H: projektowanie i dokumentowanie hydrogeologiczne, ujęcia wód podziemnych, systemy wodociągowe, migracja i modelowanie transportu zanieczyszczeń, wody lecznicze, termalne i mineralne.

Ponadto ofertę przedmiotów do wyboru uzupełniają zajęcia związane z wiedzą ogólną:

  • geochemia, podstawy programowania w SciLab i R, technologie 3D GIS, alternatywne i konwencjonalne źródła energii oraz inne z bogatej oferty ogólnowydziałowej.

Zapewniamy pracę w małych grupach i bezpośredni kontakt z kadrą naukową, co stanowi dobrą podstawę do rozwijania swoich zainteresowań badawczych. Podczas studiów możesz starać się o sfinansowanie własnego projektu badawczego o wartości nawet 10 tys. zł. Chętni mogą kontynuować naukę na studiach doktoranckich, prowadzonych w Szkole Nauk Przyrodniczych UAM.

Po naszych studiach staniesz się poszukiwanym na rynku pracy specjalistą od migracji zanieczyszczeń, geotechnicznych zaawansowanych badań in situ i laboratoryjnych, modelowania systemów wodonośnych, geofizycznych badań podłoża budowlanego, projektowania i dokumentowania geologiczno-inżynierskiego.

Jeśli masz pytania dotyczące tego kierunku, odpowie na nie
Jędrzej Wierzbicki jwi@amu.edu.pl, tel. 604912848,