Prof. dr hab. Witold Szczuciński
Pracownia Geozagrożeń, Instytut Geologii
tel. 61 829 6025
Głównym obiektem moich zainteresowań są osady, które stanowią archiwum historii Ziemi. Szczególnie interesuje mnie ilościowe ujęcie współczesnych procesów sedymentacyjnych oraz zapis zmian środowiskowych w osadach, zwłaszcza tych związanych z katastrofami naturalnymi (tsunami, sztormami, powodziami, impaktami meteorytowymi, szarżami lodowcowymi). W tych badaniach wykorzystuję szeroki wachlarz metod – od pomiarów ziaren piasku, przez badania promieniotwórczych pierwiastków z wykorzystaniem spektrometrii gamma po badania kopalnego DNA. Większość moich badań ma charakter interdycyplinarny i prowadzę je w międzynarodowych zespołach badawczych ze specjalistami z różnych dziedzin. Badania prowadzę zarówno na lądzie, jak i na morzu, głównie w obszarach polarnych (Spitsbergen, Grenlandia, Morze Grenlandzkie, Antarktyka), wschodniej Azji (Japonia, Tajlandia, Morze Południowochińskie, Rów Japoński) i w Polsce (Bałtyk, Wielkopolska, Tatry). Lista publikacji związanych z moimi badaniami jest m.in. tutaj: https://researchportal.amu.edu.pl/info/author/UAM130444/ .
Interesują mnie również jak dochodzimy do wiedzy naukowej. Ten filozoficzny wątek uzupełniam praktyczną współpracę z szeregiem czasopism naukowych i agencji grantowych. Daje mi to pogląd zarówno na to jak nauka mogłaby wyglądać i jak wygląda w praktyce.
Swoją pracę traktuję jak pasję i lubię się tą pasją dzielić, między innymi poprzez dyskusje, które uważam za jedno z najcenniejszych narzędzi rozwoju intelektualnego i naukowego. Dyskusja jest również głównym narzędziem, które stosuję w indywidualnej pracy ze studentami. Na zajęcia z tutoringu zapraszam zarówno tych zainteresowanych zbliżonymi tematami badawczymi jak i tych, którzy dopiero poszukują swojego kierunku.