Data publikacji w serwisie:

Granica kulturowa między Europą Wschodnią i Zachodnią – specyfika, przebieg, oddziaływanie Wykład on-line w Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Geograficznego

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie w formie on-line, które odbędzie się w czwartek 14 grudnia o godz. 18:00. W programie prelekcja Aliny Awramiuk-Godun pt.: „Granica kulturowa między Europą Wschodnią i Zachodnią – specyfika, przebieg, oddziaływanie”.

We współczesnych podziałach kulturowych świata, jak również w regionalizacjach geograficznych utrwalił się podział Europy na dwa obszary: Europę Wschodnią i Zachodnią, które są również traktowane jako odrębne cywilizacje. Wśród czynników kulturowych uwzględnianych w tym podziale ważne miejsce zajmują różnice religijne, a dokładniej wyznaniowe, które ukształtowały się w tracie rozwoju chrześcijaństwa na kontynencie europejskim. Doprowadziły one do wyodrębnienia się dwóch tradycji, tj.: zachodniej (łacińskiej) i wschodniej (greckiej, prawosławnej). Granica kulturowa określająca zasięg przeważającego wpływu Kościoła zachodniego i wschodniego jest uznawana przez wielu badaczy za główną linię (strefę) podziału cywilizacyjnego w Europie.

Podczas wykładu zostaną przedstawione wybrane poglądy na temat przebiegu granic kulturowych w Europie wraz z przykładami ich wizualizacji kartograficznej. Zostaną również zaprezentowane możliwości wykorzystania metod kartograficznych oraz narzędzi GIS w badaniach zjawisk kulturowych, w tym wyznaczania zasięgu oddziaływani kultur na podstawie analizy rozmieszczenia obiektów sakralnych na obszarze pogranicza Polski, Litwy i Białorusi. Traktując granicę kulturową jako strefę przejściową, obszar przenikania i penetracji kultur, autorka opowie również o przykładach przenikania tradycji i zwyczajów, których przejawy można odnaleźć w krajobrazie kulturowym Podlasia – regionu, gdzie wyraźnie ścierają się i przenikają wpływ chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.

Alina Awramiuk-Godun – geografka, związana naukowo z Uniwersytetem Warszawskim. Jest zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych od 2007 r., obecnie w Pracowni Edukacji Geograficznej.

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim wokół geografii kultury i krajobrazu kulturowego oraz edukacji geograficznej. Pasjonują ją zagadnienia związane z problematyką zróżnicowania kulturowego (zwłaszcza religijnego) na obszarach pograniczy. Prowadzi badania dotyczące wpływu zróżnicowania kulturowego na kształtowanie krajobrazu pogranicza, także analizy przestrzenne dotyczące wyznaczenia zasięgu kultur na podstawie rozmieszczenia obiektów sakralnych. Szczególnym obszarem jej zainteresowań badawczych jest region Podlasia, skąd pochodzi i z którym jest związana emocjonalnie.

Działa aktywnie również w obszarze edukacji geograficznej, angażując się w badania dotyczące, m.in. percepcji regionu przez uczniów oraz realizacji edukacji regionalnej; identyfikacji postaw młodzieży wobec odmienności kulturowych i zjawiska migracji, w tym kształtowania wśród uczniów otwartości i zrozumienia wobec odmienności kulturowych. Podejmuje dyskusje nad stanem edukacji krajobrazowej w polskiej szkole oraz nad potrzebą uwzględniania w edukacji geograficznej idei edukacji międzykulturowej.

Link do spotkania na platformie MS Teams:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ab3b2d9e289a14e7f960cb21119c3080e%40thread.tacv2/1701465347523?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%22892dbd12-fa43-4710-877b-b57069a171eb%22%7d

Link można rozpowszechnić wśród osób zainteresowanych.

Szczegółowe informacje znajdują się także pod adresem: https://ptg.amu.edu.pl/

Zapraszamy serdecznie!