Data publikacji w serwisie:

Pierwszy wykład wydziałowy: Megafauna i hominidy

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz projekt WOOLRHINOPOLI– poświęcony badaniom nosorożca włochatego z Europy, w tym Polski – zapraszają studentów, doktorantów oraz kadrę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na wykład pt.: „Pleistocene megafauna (mammoths, mastodons, giant ground sloths) – were they butchered by humans? A zooarchaeological analysis”. Wykład wygłosi, zaproszony przez kierownika projektu prof. Kamillę Pawłowską, gość specjalny z University of Manitoba, Haskel Greenfield (Distinguished Professor).

Wykład odbędzie się w poniedziałek 25 listopada 2024r. o godz. 13:00 w Collegium Geologicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, sala 14.

Wydarzenie ma rangę wykładu wydziałowego, który jest po raz pierwszy organizowany na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych. Wstęp wolny!

Megafauna jest zwykle definiowana jako grupa największych gatunków lądowych w społeczności zwierząt lub ekosystemie. Współcześnie, przedstawicielami megafauny są między innymi słonie, nosorożce, hipopotamy, żyrafy i niedźwiedzie. Wiele szczątków (kości, zęby) megafauny z osadów plejstoceńskich jest znajdywana w zaburzonych kontekstach geologicznych i archeologicznych przez co nie jest łączona z dowodami obecności i zachowań społecznych człowieka (np. narzędziami kamiennymi, paleniska). Jednak niektóre okazy megafauny wykazują obecność rowków, które mogą być świadectwem działalności człowieka lub efektem czynników naturalnych (np.: toczenia / deptania). Podczas wykładu zostaną przedstawione metody ich rozróżniania, w szczególności metody wysokiej rozdzielczości. Prześledzimy ślady na powierzchniach kości mamutów, mastodontów i leniwców naziemnych jako przykładowe z Polski i Ameryki Północnej. Konkluzja jest taka, że ludzka kolonizacja tych regionów nastąpiła wcześniej niż zwykle wykazywano.

Wydarzenie jest finansowane z grantu Narodowego Centrum Nauki (2021/43/B/ST10/00362).

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się tutaj: https://woolrhinopoli.amu.edu.pl/

Serdecznie zapraszamy!