Dr Magdalena Matusiak
Pracownia Hydrogeologii i Ochrony Wód, Instytut Geologii
Jestem hydrogeologiem. Moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół dostępności zasobów wód podziemnych i zrównoważonej gospodarki wodnej, ze szczególnym naciskiem na obszary rolnicze. Próbuję się dowiedzieć w jaki sposób sezonowa eksploatacja ujęć do nawadniania upraw wpływa na środowisko oraz przewidzieć skutki skumulowanego oddziaływania takich ujęć.
Badam również interakcje pomiędzy wodami powierzchniowymi i podziemnymi na ujęciach infiltracyjnych zaopatrujących w wodę pitną mieszkańców aglomeracji. Infiltracja brzegowa, czyli proces przenikania wód powierzchniowych do warstwy wodonośnej, który zachodzi na tych ujęciach, jest ważnym naturalnym procesem oczyszczania wód powierzchniowych, zapewniającym długoterminową wydajność i stabilność zaopatrzenia w wodę, szczególnie w przypadku dużych miast.
Głównym narzędziem, które wykorzystuję w swojej pracy naukowej jest modelowanie matematyczne.
Swoje doświadczenie zdobyłam podczas kilkunastoletniej praktyki w przedsiębiorstwie hydrogeologicznym, w trakcie której zajmowałam się projektowaniem ujęć, ustalaniem zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych, określaniem zasad ochrony głównych zbiorników wód podziemnych oraz prognozowaniem skutków likwidacji kopalń węgla brunatnego. Jestem również współautorem kilku arkuszy Mapy Hydrogeologicznej Polski.
Dziś mam przyjemność dzielić się zdobytą wiedzą z moimi studentami.
Należę do Polskiego Towarzystwa Hydrogeologicznego (PSH), International Association of Hydrogeologists (IAH).
W wolnym czasie wybieram górskie wędrówki, jazdę na rolkach, relaksuje mnie praktyka jogi.
Jeśli interesują Cię przyczyny niedoborów wody na obszarach, gdzie dotychczas był do niej dostęp. Chcesz włączyć się w dyskusję jak zapobiegać kurczeniu się zasobów wód podziemnych lub poznać narzędzia do prognozowania tempa oraz skutków tego zjawiska, tutoring ze mną będzie okazją do rozwijania Twoich zainteresowań zawodowych i naukowych w tym zakresie.
Zapraszam