Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie w formie on-line, które odbędzie się w czwartek 10 marca o godz. 18:00. W programie prelekcja Anny Dubownik pt.: „Geografki przejście przez Atlantyk na pokładzie STS Fryderyk Chopin”.
Spotkanie będzie oparte o geograficzne, belferskie i żeglarskie wspomnienia z czasów realizacji pracy dydaktycznej prelegentki na pokładzie najpiękniejszego i najszybszego polskiego żaglowca – STS Fryderyk Chopin. W 2022 roku żaglowiec ten obchodzi trzydzieste urodziny. Zwodowany w 1992 roku, zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus, plasując się na trzeciej pozycji. Od tego czasu współzawodniczy z innymi załogami podczas Operacji Żagiel, walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata. Znany jest jako pokład krzewiący ideę wychowania morskiego oraz realizujący program edukacji morskiej podczas Szkół Pod Żaglami oraz The Culture Tall Ships Regatta.
W 2012 roku STS Fryderyk Chopin zwyciężył w regatach The Tall Ships Races. W tym samym roku rozpoczął się sztandarowy projekt obecnego armatora żaglowca – „Niebieska Szkoła”, która łączy regularną naukę według programu szkolnego z żeglugą dalekomorską. Jej pierwsza edycja była przygotowana w partnerstwie z I Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, popularnym „Marcinkiem”, stąd prelegentce udało się wcielić w rolę nauczycielki geografii, podczas rejsu przez Atlantyk. Kiedy weźmie się udział w takiej przygodzie, o żaglowcu i żeglowaniu się myśli i tęskni, dopasowuje wszystkie lądowe plany by znów wypłynąć… To coś w rodzaju pięknej infekcji znacznej części jednocześnie rozumu i serca.
Anna Dubownik – geografka społeczno-ekonomiczna, adiunktka na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Mogłaby żyć w środowisku wodnym, zapalona kajakarka krajoznawcza i instruktorka rekreacji ruchowej w tym zakresie. Pracuje i pracowała jako nauczycielka, wychowawczyni i pilotka wycieczek. Zainteresowana człowiekiem z perspektywy geograficznej, antropologicznej i kulturowej. Uwielbia reportaże, koszykówkę, IPĘ i jazz. Jej celem nieustającym są podróże, zarówno małe, jak i duże.
Link do spotkania na platformie MS Teams
Link można rozpowszechnić wśród osób zainteresowanych.
Szczegółowe informacje znajdują się także pod adresem: http://ptg.home.amu.edu.pl/
Serdecznie zapraszamy!