Mowa o przedmiocie o nazwie "Materials of Habitable Planet" czyli "Materiały (substancje) zamieszkiwalnej planety". Ten cykl interdyscplinarnych wykładów będzie dotyczył szeroko aktualnie dyskutowanej, a przy tym przyszłościowej z punktu widzenia rozwoju ludzkości problematyki budowy i składników planet, które posiadają cechy umożliwiające występowanie na nich życia, a w szczególności cywilizacji. Współcześni badacze z dziedziny nauki o Ziemi, w tym zwłaszcza geolodzy, we współpracy z fizykami, chemikami, a także astronomami i materiałoznawcami, coraz śmielej wychodzą zakresem swej działalności naukowej poza zewnętrzne powłoki naszej planety. Tego rodzaju szersze spojrzenie na Ziemię, obejmujące jej głębokie wnętrze, a także osadzające nasz glob w kontekście innych potencjalnie zamieszkiwalnych planet, także położonych poza Układem Słonecznym, będzie zaprezentowane w ramach przedmiotu "Materials of habitable planet". Poprzez padajace w tytule słowo materiały należy rozumieć w tym przypadku zarówno te naturalne (minerały, skały) tzw. "geomateriały" - geomaterials, jak i substancje syntetyzowane przez człowieka.
- jako w wykładzie monograficznym. Dotyczy to kierunków i roczników, które realizują wykłady monograficzne w II semestrze roku 2022-2023. W związku z kolejną turą zapisów na wykłady monograficzne, otwieraną 14 lutego, zachęcam do wyboru tych zajęć.
- jako w przedmiocie dodatkowym. Oznacza to, że informacja o jego ukończeniu będzie zawarta w dokumentach poświadczających studia i przyznane zostaną za niego punkty ECTS, ale będzie on traktowany jako kurs nadprogramowy - nie może zastąpić żadnego innego przedmiotu zawartego w programie studiów.