Data publikacji w serwisie:

Prof. dr hab. Zbigniew Zwoliński został wybrany na Przewodniczącego Rady Sieci Naukowej Analiz Geoprzestrzennych

Sieć Naukowa Analiz Geoprzestrzennych wchodzi w skład struktury Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych (CENAGIS) działającym na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Zadaniem Rady Sieci Naukowej Analiz Geoprzestrzennych jest konsolidacja programu badawczego z zakresu geoinformacji w Polsce. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest partnerem Sieci Naukowej Analiz Geoprzestrzennych od 24 czerwca 2020 roku. Umowę o współpracy w ramach Sieci podpisało 28 jednostek naukowo-badawczych, zajmujących się szeroko rozumianą informacją geograficzną w Polsce, zainteresowanych wspólną koordynacją badań naukowych.

W marcu br. prof. Zwoliński został wybrany na Przewodniczącego Rady, której jednym z zadań jest przygotowanie zielono-białej księgi polskiej geoinformacji, mającej na celu przedstawienie aktualnego stanu polskich badań geoprzestrzennych, prowadzonych w obszarze nauki i praktyki, a także zasugerowanie głównych kierunków rozwoju tych badań w Polsce.

Celami Sieci są:

  • wspólne planowanie i realizowanie badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w obszarze analiz geoprzestrzennych w celu poszerzenia dotychczasowego ich zakresu oraz osiągnięcia wyższego ich poziomu pod względem jakości, ilości i stopnia zaawansowania,
  • tworzenie, rozwój i eksploatacja środków służących realizacji badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w zakresie analiz geoprzestrzennych,
  • efektywne wykorzystanie posiadanej infrastruktury badawczej,
  • prowadzenie prac koncepcyjnych nad komercjalizacją uzyskanych rezultatów badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych
  • ułatwienie uzyskania i absorpcji środków finansowych przeznaczonych na realizację programów badań naukowych i prac rozwojowych oraz innych zadań finansowanych ze źródeł krajowych i zagranicznych, w tym podmiotów komercyjnych.

Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych to zaawansowana, unikalna na skalę krajową i europejską infrastruktura informatyczna (cyberinfrastruktura), pozwalająca na prowadzenie analiz geoprzestrzennych (w tym spatial big data, spatial data mining, artificial intelligence) oraz przetwarzania obrazów satelitarnych. Projektowana infrastruktura umożliwia wykonywanie analiz w oparciu o wielkie dane geoprzestrzenne. Analizy przestrzenne dużych obszarów, w tym całego kraju otwierają zupełnie nowe możliwości poznawcze i praktyczne w zakresie badań geograficznych. Podstawową ideą prowadzonych i planowanych analiz geoprzestrzennych w oparciu o infrastrukturę CENAGIS jest wypracowywanie nowych modeli i algorytmów, które mogą być wykorzystywane nie tylko w badaniach naukowych, ale również w praktyce, w administracji samorządowej i państwowej, w przemyśle czy usługach.

Prof. dr hab. Zbigniew Zwoliński w zeszłej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady. Obszary zainteresowań badawczych prof. Zwolińskiego to szeroko rozumiana geografia, ale głównie geografia fizyczna, geomorfologia, geoekologia, geoinformacja, systemy informacji geograficznej, INSPIRE, problematyka polarna, pustynna, tropikalna, zjawisk ekstremalnych, zmian pokrycia terenu i użytkowania ziemi, oceny środowiska geograficznego na potrzeby georóżnorodności. Zasadniczym przedmiotem Jego zainteresowań badawczych są transdyscyplinarne badania współczesnych procesów geoekologicznych w warunkach zmian glokalnych, głównie zmian klimatu, nasilających się zjawisk ekstremalnych i narastającej antropopresji w różnych strefach morfoklimatycznych, sprzyjające ocenie georóżnorodności na świecie.