Data publikacji w serwisie:

Okiem młodego badacza – odkrywamy georóżnorodność Indonezji z GEOpraktykami

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie w formie on-line, które odbędzie się w piątek 14 kwietnia o godz. 18:00. W programie prelekcja Natalii Oniszczuk, Zofii Grajek i Szymona Świątka pt.: „Okiem młodego badacza – odkrywamy georóżnorodność Indonezji z GEOpraktykami”.

GEOpraktyki to interdyscyplinarny projekt naukowy skupiający studentów i doktorantów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Głównym celem projektu jest skrócenie dystansu, przełamanie stereotypów, osiągnięcie nieosiągalnego i rozwój w dziedzinie nauk geograficznych.

W 2022 roku grupa studentów i doktorantów VII edycji GEOpraktyk wzięła udział w niesamowitej podróży do Pacyficznego Pierścienia Ognia, gdzie prowadziła własne badania przemierzając wyspy Indonezji. Głównym celem tej edycji projektu było poznanie niezwykłej różnorodności tego kraju, także w aspekcie sektora turystycznego.

Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wyniki przeprowadzonych badań, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu różnorodności kulturowej i religijnej na ofertę turystyczną obszaru badań, oceny możliwości rozwoju turystyki aktywnej na przykładzie turystyki wulkanicznej oraz różnorodności dziedzictwa kulturowego Indonezji i pamiątek turystycznych. Ponadto uczestnicy wzbogacili całą prezentację o podstawowe informacje dotyczące geostanowisk UNESCO z geoparków, warunków meteorologicznych oraz trzęsień ziemi, które są istotne dla tego regionu świata.

Natalia Oniszczuk – absolwentka kierunku turystyka i rekreacja, która na słowo „podróże” dostaje szaleństwa, świat penetruje głównie pieszo. Jest niepoprawną optymistką i  miłośniczką wszelkich żelków. Ta ekstremalna zwolenniczka przemieszczania się, studiowała turystykę m.in. na uniwersytecie w Atenach, a wycieczki górskie prowadziła w odległej Ameryce. Natalia to niespokojny duch uwielbiający Sudety i wełnę merino. Część swojego wolnego czasu poświęca młodzieży: z powodzeniem prowadzi zajęcia z technik przetrwania i gier terenowych.  Natalia podróżuje i żyje zgodnie z zasadą: „z miejsc, które zwiedzam zabieram zdjęcia, a zostawiam ślady stóp.

Szymon Świątek – doktorant w Szkole Doktorskiej UAM, ma słabość do roślin doniczkowych oraz psów rasy west highland.  Oprócz tego uwielbia podróżować i odkrywać na nowo wcześniej odwiedzone miejsca. Wyznaje zasadę, że dobry dzień to ten rozpoczęty z kawą!  Na WNGIG Szymon jest doktorantem; bada m.in. trzęsienia ziemi i ich geologiczny oraz historyczny zapis. Jego zainteresowania naukowe to również geologia sądowa i geologia medyczna.  Oprócz tego swój czas poświęca na drugi kierunek studiów – analitykę kryminalistyczną i sądową. Kocha zarówno morze, jak i góry.

Zofia Grajek – studentka geografii ze specjalnością hydrologia, meteorologia i klimatologia, obecnie pisze pracę magisterską o wietrze halnym. Jej największą pasją ostatnio jest eksploracja lodowców, ciężko ją od nich oderwać.  Kocha góry, ryzyko, puch i śnieg, dlatego od 4 roku życia jeździ na snowboardzie i nartach. Nie boi się nowych wyzwań, dlatego od trzech lat morsuje, najlepiej przy świetle księżyca. Nie tylko chłodem, górami i lodowcami żyje Zosia. Uwielbia kolekcjonować skały i minerały. Ma słabość do dobrej kawy, słodyczy i barszczu.

Link do spotkania na platformie MS Teams:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NmJiZTliYTItMTU3Ni00MWU5LWI1MTktYzUzMTAyMjY4MWYw%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%226d11bb6e-1d81-49dd-8638-713ee9ac4f1b%22%7d

Link można rozpowszechnić wśród osób zainteresowanych.

Szczegółowe informacje znajdują się także pod adresem: https://ptg.amu.edu.pl/

Zapraszamy serdecznie!