Cykl zajeć wykładowych Materials of Habitable Planet - zaproszenie do uczestnictwa

Szanowni Studenci, w ofercie przedmiotów realizowanych na WNGiG w zbliżającym się semestrze letnim pojawią się zajęcia, w których uczestnictwo może stanowić niepowtarzalną okazję do zdobycia wiedzy niedostępnej w ramach regularnego programu studiów na naszym Wydziale oraz do poszerzenia swoich horyzontów poprzez spojrzenie na naszą planetę pod szczególnym kątem

Mowa o przedmiocie o nazwie "Materials of Habitable Planet" czyli "Materiały (substancje) zamieszkiwalnej planety". Ten cykl interdyscplinarnych wykładów będzie dotyczył szeroko aktualnie dyskutowanej, a przy tym przyszłościowej z punktu widzenia rozwoju ludzkości problematyki budowy i składników planet, które posiadają cechy umożliwiające występowanie na nich życia, a w szczególności cywilizacji. Współcześni badacze z dziedziny nauki o Ziemi, w tym zwłaszcza geolodzy, we współpracy z fizykami, chemikami, a także astronomami i materiałoznawcami, coraz śmielej wychodzą zakresem swej działalności naukowej poza zewnętrzne powłoki naszej planety. Tego rodzaju szersze spojrzenie na Ziemię, obejmujące jej głębokie wnętrze, a także osadzające nasz glob w kontekście innych potencjalnie zamieszkiwalnych planet, także położonych poza Układem Słonecznym, będzie zaprezentowane w ramach przedmiotu "Materials of habitable planet". Poprzez padajace w tytule słowo materiały należy rozumieć w tym przypadku zarówno te naturalne (minerały, skały) tzw. "geomateriały" - geomaterials, jak i substancje syntetyzowane przez człowieka.

Wykład poprowadzi Profesor Jung-Fu-Lin, światowej klasy specjalista na polu badań materiałów budujących wnętrze Ziemi, a także wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych materiałów uzyskiwanych w laboratoriach. Profesor Lin pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego (full professor) na uniwersytecie w Austin, w Teksasie - renomowanej uczelni znajdującej się aktualnie w pierwszej dwudziestcepiątce szkół wyższych na świecie w dziedzinie nauk o Ziemi. Profesor Lin, jak sam o sobie pisze "tajwański Amerykanin", to wybitny uczony, autor ponad 200 artykułów naukowych, w tym prac opublikowanych w Nature i Science. Na naszym Uniwersytecie Profesor Lin pojawi się jako stypendysta programu Fulbrighta (Fulbright Scholar), m. in. w celu przeprowadzenia interdyscyplinarnych zajęć adresowanych do studentów nauk o Ziemi oraz fizyki.
Przedmiot "Materials of Habitable Planet" będzie realizowany w języku angielskim, w formie 30 godzin wykładów. Ma przyznane 2 punkty ECTS. Odbędzie się w drugiej połowie semestru letniego (w kwietniu i maju). Dotyczące go szczegółowe dane terminowe pojawią się w późniejszym komunikacie. Przewiduje się, że pierwsza część zajęć w odbędzie się w trybie online, a część druga stacjonarnie, na sali wykładowej.
W przedmiocie można będzie uczestniczyć na dwa sposoby:
  • jako w wykładzie monograficznym. Dotyczy to kierunków i roczników, które realizują wykłady monograficzne w II semestrze roku 2022-2023. W związku z kolejną turą zapisów na wykłady monograficzne, otwieraną 14 lutego, zachęcam do wyboru tych zajęć.
  • jako w przedmiocie dodatkowym. Oznacza to, że informacja o jego ukończeniu będzie zawarta w dokumentach poświadczających studia i przyznane zostaną za niego punkty ECTS, ale będzie on traktowany jako kurs nadprogramowy - nie może zastąpić żadnego innego przedmiotu zawartego w programie studiów.
Załączam też przystępny opis przedmiotu "Materials of habitable planet" przygotowany przez Profesora Lina oraz krótki biogram tego uczonego. Jedno i drugie zostało również przetłumaczone na język polski. W przypadku pytań, zapraszam do kontaktu ze mną (wojst@amu.edu.pl).
Z pozdrowieniami,
Wojciech Stawikowski
Instytut Geologii UAM

Nazwa Numer Obowiązujący od / Kto wydał Pobierz plik