
Kształty i rozmiary form terenu, ich pochodzenie, ewolucja i wiek są przedmiotem badań geomorfologów. Wiedza o ukształtowaniu powierzchni Ziemi jest niezbędną podstawą we wszelkich interdyscyplinarnych opracowaniach środowiskowych w różnych skalach przestrzennych. Geomorfologia jest nauką o dużym znaczeniu praktycznym, ponieważ wiele procesów morfogenetycznych stanowi istotne zagrożenie dla działalności człowieka i coraz częściej powoduje znaczne szkody gospodarcze, a nawet ofiary w ludziach.
Poznanie różnorodności form terenu oraz znajomość procesów geomorfologicznych umożliwia nie tylko zrozumienie funkcjonowania środowiska przyrodniczego, ale także pozwala na racjonalne gospodarowanie i wykorzystywania środowiska życia człowieka. Współczesne zmiany klimatyczne powodują zróżnicowanie intensywności procesów rzeźbotwórczych, a w efekcie przemian rzeźby terenu. Globalne zmiany zachodzące w środowisku zwiększają ryzyko zdarzeń ekstremalnych, wymagają podejmowania praktycznych działań ograniczających ich wpływ na działalność człowieka, a zwłaszcza działań zapewniających bezpieczeństwo ludzi.
Aby przedstawić różnorodność form terenu na świecie, uświadomić rolę geomorfologii w kształtowaniu krajobrazu oraz jej znaczenia dla gospodarki i w życiu społeczeństwa, w pierwszym tygodniu marca, tj. w dniach 1-7 marca 2021, organizowany jest Międzynarodowy Tydzień Geomorfologii, zainicjowany przez Międzynarodową Asocjację Geomorfologów.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Poznańskim Tygodniu Geomorfologii, który odbędzie się online w aplikacji MS Teams.
Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych | ul. B. Krygowskiego 10, 61-680 Poznań | tel. 618296111 | wngig@amu.edu.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.