
Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie w formie on-line, które odbędzie się w czwartek 14 stycznia o godz. 18:00. W programie prelekcja dr. Dariusza Lorka pt. „Archiwalne mapy w wizualizacjach multimedialnych i interaktywnych”.
Wykład będzie poświęcony dawnym mapom, które stanowią cenne źródło informacji o historycznej przestrzeni, jej strukturze, zachodzących relacjach przestrzennych, a także pozwalają prześledzić postęp w kwestii sposobów kodowania otaczającego świata na arkuszu papieru.
Na tle innych źródeł informacji o dawnym środowisku takich jak różne archiwalia, opracowania tekstowe, stare fotografie, ryciny, czy artefakty architektoniczne, medium jakim jest „mapa” przedstawia kompleksowo cały badany obszar. Z kolei dostępność internetu, rozwój technologii, oprogramowania nie tylko w zakresie systemów geoinformacyjnych, ale także sztuki wizualnej pozwala współcześnie na poszukiwanie i wzmacnianie dotychczasowych form przekazu, co dotyczy także treści zapisanej na dawnych mapach.
Kompilacja różnorodnych źródeł danych przestrzennych (mapy, plany, ryciny, fotografie, informacje opisowe) i wykorzystanie multimediów do prezentacji dawnych stanów poprzez zastosowanie między innymi płynnych przejść między sekwencjami, ujęć z różnych perspektyw i w różnych skalach, mogą prowadzić do poznawania historycznej przestrzeni w nowym wymiarze. Współczesne możliwości wizualizacji tych archiwalnych danych np. w aspekcie rekonstrukcji dawnych obiektów lub całych struktur pozwalają także odkrywać i badać cechy czy relacje przestrzenne wcześniej nieznane.
Dr Dariusz Lorek jest pracownikiem Zakładu Kartografii i Geomatyki w Instytucie Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego na WNGIG UAM, członkiem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (Komisja Map Topograficznych). Do jego zainteresowań naukowych należą m.in.: potencjał informacyjny map topograficznych z XVIII/XIX wieku, multimedialne rekonstrukcje przestrzeni oraz wykorzystanie dawnych map w badaniach transformacji krajobrazowych.
Link do spotkania na platformie Ms Teams:
Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania
Link można rozpowszechnić wśród osób zainteresowanych.
Szczegółowe informacje znajdują się także pod adresem: http://ptg.home.amu.edu.pl/
Serdecznie zapraszamy!
Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński
TURYSTYKA I REKREACJA 1. MIEJSCE PERSPEKTYWY 2020 |
KIERUNEK GEOINFORMACJA LAUREATEM CERTYFIKATU ![]() |
"STUDIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ" 2019 - WYRÓŻNIENIE DLA KIERUNKÓW GEO-GRAFIKA |
"STUDIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ" - WYRÓŻNIENIE DLA KIERUNKU GEOINFORMACJA |
WYRÓŻNIAJĄCA OCENA POLSKIEJ KOMISJI AKREDYTACYJNEJ DLA KIERUNKU GEOGRAFIA |



Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych | ul. B. Krygowskiego 10, 61-680 Poznań | tel. 618296111 | wngig@amu.edu.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.